Przez wieki z biżuterią…

 O zamiłowaniu zdecydowanej większości kobiet do wszelkiego rodzaju błyskotek nie trzeba nikogo przekonywać. Fakt ten jest niepodważalny i zmienia się co najwyżej natężenie biżuterii, jaką jednorazowo kobiety potrafią nałożyć na siebie.

Już w starożytnym Egipcie, Rzymie czy Grecji kobiety, zwłaszcza te z bogatych domów, zakładały pierścionki, kolczyki, naszyjniki, a do szat przypinały bogate i kosztowne broszki. Co ciekawe, w tamtych czasach niezwykłą ozdobą były opaski bogato zdobione, które przytrzymywały rozpuszczone włosy czy koki lub szpilki do włosów.

W średniowieczu, z kolei, biżuteria zarezerwowana była wyłącznie dla wysoko urodzonych szlachciców. Niedopuszczalnym było, by osoby z nizin społecznych zakładały bransoletki srebrne czy kolczyki, a złoto już całkowicie zarezerwowane było dla rodziny królewskiej.

Prawdziwy czas odrodzenia biżuteria przeżywała w renesansie, gdzie zarówno mężczyźni, jak i kobiety sięgały po zarówno złotą biżuterię, jak i wszelkiego typu kamienie. W baroku spotykamy wszelką biżuterię wysadzaną drogimi kamieniami. To wówczas też perły zaczęły odgrywać istotną rolę w jubilerstwie.

XX wiek to czas niezwykle różnorodnej mody, jeżeli chodzi o biżuterię. Począwszy od królującej sztucznej (lata 20 i 30- te), w której dominowały klipsy, broszki, poprzez hippisowskie stroje i biżuterię, po lata 80-te, gdzie Madonna szokowała ówczesne społeczeństwo nosząc krzyż, jako biżuterię, także w uchu, pojedyncze kolczyki czy olbrzymie kola i lata 90-te, gdzie do łask wróciła duża liczba złotych, srebrnych wisiorków, kolczyków i bransoletek srebrnych.

A jak wygląda XXI wiek? W skrócie można by rzec, że wszystko jest dozwolone, wszystko jest modne, biorąc pod uwagę to kim jesteśmy, jaki mamy charakter, zainteresowania, czy do jakiej grupy/ jakich grup przynależymy. Najważniejsze jest, by bransoletki srebrne, kolczyki czy naszyjniki powodowały nasze dobre samopoczucie, podkreślały piękno i robiły wrażenie (lub nie), na jakim nam zależy. A że kobieta zmienną jest, także jej zamiłowania do biżuterii może być zmienne w zależności od wieku, pracy, okazji czy chociażby pogody. Najważniejsze, by w XXI wieku być sobą i czuć się z tym dobrze.

Script logo